Jste zde

Extrémně kyselá rebarbora: Pomáhá i škodí. A teď je nejlepší čas pro její sklizeň!

rebarbora na dřevěném prkénku Zdroj: Bigstockphoto
Pročišťuje organismus, podporuje vitalitu těla a pomáhá zhubnout. Pojďte s námi poznat rebarboru. Zeleninu, jejíž sběr se doporučuje pouze několik dní v roce. Víme, kdy a proč se stává její konzumace nebezpečnou!

17. 5. 2024

Rebarbora neboli reveň kadeřavá je nejkyselejší druh zeleniny na světě. Kyselé řapíky rebarbory můžete pokrájet na koláč s tvarohem, do sladkých knedlíků i do buchet. Využít je však můžete i k přípravě kompotů, marmelád, limonády i k výrobě rebarborového vína. Seznamte se s rebarborou, jejíž sezóna právě vrcholí.

Problematická kyselina šťavelová

Sezóna rebarbory je poměrně krátká. Sběr čerstvých řapíků se doporučuje pouze od poloviny května do poloviny června. Důvodem je narůstající množství kyseliny šťavelové v rostlině, která může stát za vznikem osteoporózy a ledvinových kamenů. Nicméně v rozumném množství, a právě v tuto dobu je pro váš organismus velice prospěšná.

bigstock-223244857_1.jpg

řapík rebarbory
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rebarboru konzumujte s mírou! Nadměrná konzumace může ovlivnit srdeční činnost i krevní srážlivost a může být příčinou osteoporózy a ledvinových kamenů.

Zbaví tělo toxinů

Rebarbora je bohatým zdrojem vitamínů, mnoha minerálů a vlákniny. Snižuje hladinu cholesterolu, posiluje krvetvorbu a pročišťuje organismus. V menším množství zastaví dlouhotrvající průjem, ve větším naopak uleví od zácpy. Podporuje hubnutí a má blahodárný vliv na vlasy i pleť.

Usušený a namletý kořen, který vyryjete na podzim, je skvělým detoxikačním prostředkem celého trávicího traktu. Prohřáté listy, které přiložíte na oblast ledvin, vám zase pomohou rozpustit ledvinové kamínky a prospějí nemocným ledvinám.

bigstock-green-leaves-of-a-rhubarb-on-a-301700359.jpg

listy rebarbory
Zdroj: 
Bigstockphoto
Řapíky při sklizni opatrně vytrhávejte! Zbytky stonků, které by zůstaly po uříznutí, by mohly zahnívat.

V syrovém stavu může otrávit!

Rebarbora má velmi kyselou chuť, díky které je prakticky nemožné jíst ji v syrovém stavu. Ke konzumaci jsou proto vhodné uvařené nebo jinak tepelně zpracované řapíky, které obsahují mnohem méně šťavelanů. Riziko vážných zažívacích problémů a problémů s ledvinami je tak podstatně nižší. Navíc konzumace syrové rebarbory nesvědčí ani vašemu chrupu.

bigstock-growing-rhubarb-in-home-garden-243721357_1.jpg

rozrostlá rebarbora
Zdroj: 
Bigstockphoto
U rebarbory konzumujte pouze mladé, tenké a co nejvíce červené listové řapíky. V žádném případě nekonzumujte listy, které v sobě mají vysoký obsah kyseliny šťavelové.

Kyselina šťavelová na sebe váže vápník, který pak tělo nemůže využívat. Konzumace rebarbory se proto doporučuje kombinovat s potravinami, které obsahují vyšší množství vápníku. Řapíky je také nutné zbavit tuhých vláken, které lze snadno oloupat.

Pozor! Rebarbora není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti a pro lidi, kteří trpí dnou, revmatismem nebo mají problémy s ledvinami či močovým měchýřem.

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Reve%C5%88_kade%C5%99av%C3%A1
  • https://www.jimejinak.cz/9-zajimavosti-o-rebarbore-je-zdrava-ale-zaroven-i-nebezpecna/
  • https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/rebarbora-jakou-si-vybrat-kde-ji-pestovat-jak-sklizet
  • https://kuchynelidlu.cz/clanek/kysela-kralovna-jarnich-kolacu-rebarbora